Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra10/ftp/techmed.net.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Aktualna praktyka radiologii interwencyjnej Radiologia interwencyjna – Blog medyczny
Skip to content

Aktualna praktyka radiologii interwencyjnej Radiologia interwencyjna

2 lata ago

481 words

Radiologia interwencyjna to nowa dyscyplina, która rozwija się w tak szybkim tempie, że podręczniki stają się przestarzałe w ciągu dwóch lub trzech lat od opublikowania. Laserowa angioplastyka była gorącym tematem trzy do pięciu lat temu i była szeroko dyskutowana w książkach o radiologii interwencyjnej (np. WR Castaneda-Zuniga i SM Tadavarthy, Radiologia interwencyjna, Baltimore: Williams i Wilkins, 1988), ale została wyeliminowana z aktualnych podręczników lub zredukowane do dyskusji naukowej. Radiologia interwencyjna, autorstwa Renate Uflackera i Marka Wholey a oraz Current Practice of Interventional Radiology, autorstwa Saadoon Kadir, są ambitnymi publikacjami, które mają na celu dostarczenie aktualnych przeglądów pełnego zakresu technik interwencyjnych naczyniowych i nie-naczyniowych.
Radiologia interwencyjna została w dużej mierze napisana przez Uflackera i jest świadectwem jego doświadczenia i talentu. Około połowa książki poświęcona jest opisom embolizacji, dyskusji o jej wskazaniach, technikach i materiałach; szeroki zakres raportów przypadków; i doskonałe ilustracje. Jest wystarczająco dużo szczegółów dla osób niezaznajomionych z wykonywaniem tych procedur. Niestety, anegdotyczny styl nie obejmuje dyskusji na temat oczekiwanego wskaźnika powodzenia, powikłań i alternatyw dla terapii arteriograficznej. Dyskutuje się o wielu terapiach związanych z malformacjami tętniczo-żylnymi kończyn, tułowia, głowy i szyi, a te sekcje zawierają znakomite zdjęcia radiologiczne i zdjęcia wstępne. Niestety nie uwzględniono danych wynikowych ani fotografii pooperacyjnych. Istnieje doskonała prezentacja wewnątrzczaszkowych procedur terapeutycznych zarówno dla traumy, jak i nowotworów, ale brak jest długoterminowych wyników. Brakuje niektórych nowszych procedur dotyczących obszarów nie poddawanych zabiegom naczyniowym, w tym stosowania stentów metalowych i interwencji w skojarzeniu z gastroenterologami u pacjentów ze złożonymi problemami z żółcią. Odnośniki są lekko datowane.
Obecna praktyka radiologii interwencyjnej rozpoczyna się od przeglądu podstaw technicznych i obrazowania praktyki i kontynuuje rozdział o personelu, obiektach i metodach skutecznej komunikacji z pacjentami i skierowania lekarzy. Książka jest uporządkowana według układów narządów, z sekcjami sekwencyjnymi na głowie i szyi, klatce piersiowej, kończynach, brzuchu, zaotrzewnach i narządach rozrodczych; każda z nich jest podzielona na rozdziały dotyczące interwencji naczyniowych i nie-naczyniowych. Rozdziały są zwięzłe i czytelne. Zostały napisane przez międzynarodową międzynarodową kolekcję autorów, którzy mogą zajmować się tematami, dla których doświadczenie amerykańskie jest ograniczone, takimi jak paliatywne leczenie nieoperacyjnego wątrobiaka i tromboliza okluzji mózgowo-naczyniowych. Praca jest zwięzła i dobrze zobrazowana, a odniesienia są zarówno aktualne, jak i kompletne. Istnieją pewne różnice w stylu i głębi szczegółów ze względu na wielu autorów, ale ogólnie książka jest doskonałym dodatkiem do bibliotek nie tylko interwencjonistów, ale także tych, którzy szukają autorytatywnego i aktualnego odniesienia na temat radiologii interwencyjnej.
Arthur C. Waltman, MD
Massachusetts General Hospital, Boston, MA 02114

[przypisy: alendronian, tomografia twarzoczaszki, przychodnia łomżyńska bydgoszcz rejestracja ]

0 thoughts on “Aktualna praktyka radiologii interwencyjnej Radiologia interwencyjna”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: schodołaz gąsienicowy[…]