Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra10/ftp/techmed.net.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Palenie: Sztuczna pasja – Blog medyczny
Skip to content

Palenie: Sztuczna pasja

2 lata ago

559 words

Ta książka jest integracyjną próbą wykorzystania różnych wpływów behawioralnych, genetycznych i kulturowych, aby wyjaśnić, dlaczego ludzie palą. Wiąże się wiele podobieństw z innymi problemami nadużywania substancji, takimi jak heroina, kokaina i alkohol. Krogh zdecydowanie popiera hipotezę na temat uzależnienia od nikotyny, aby wyjaśnić pasję, jaką ludzie mają do palenia. Stanem końcowym dla osoby podatnej na uzależnienie od nikotyny jest pobudzenie podczas niższych dawek i sedacja przy wyższych dawkach. Hipoteza głosi, że palacz dąży do normalizacji. Krogh cytuje starą krzywą stymulacji Yerkesa-Dodsona (zwiększona stymulacja poprawia osiągi do optymalnego poziomu, ale upośledza go na wyższych poziomach), aby wzmocnić jego interpretację. Co więcej, w jego oczach brak substancji karze i prowadzi do objawów odstawienia. Zgodnie z tym tematem Krogh zastanawia się, dlaczego tak wielu graczy baseballu żuje tytoń i przytacza hipotezę wzbudzenia jako uzasadnione wytłumaczenie. To właśnie mieszanka anegdotycznego i naukowego materiału sprawia, że palenie jest atrakcyjną książką.
Chociaż Krogh podkreśla uzależnienie od nikotyny jako swój główny punkt jednoczący, uznaje liczne zastrzeżenia do zbytniego uproszczenia problemu. Każdy, kto czyta tę książkę, powinien wziąć pod uwagę systematyczny przegląd Levensona i Cleary ego. Zbadali różne modele psychologiczne i biologiczne zaproponowane przez wybitnych naukowców w tej dziedzinie (The Smoking Problem: Review of the Research and Theory in Behavioral Risk Modification, Psychol Bull 1980; 88: 370-405).
Szczególną pomocą w zrozumieniu nałogów jest rozdział Krogha In and Out of Dracula s Lair . Zasadniczy punkt, który podkreśla, jest raz uzależniony, nie zawsze uzależniony. Aluzja do Draculi jest próbą przeciwstawienia się mitowi, że po ukąszeniu jesteś skazany na niewolę. Cytuje wiele badań, które wykazują spontaniczną remisję i daje nadzieję większości palaczy.
Krogh nie osądza tego brudnego nawyku , godnego podziwu stanowiska, które można polecić fanatykom, którzy mają nadzieję, że prohibicja lub kontrola społeczna będzie srebrną kulą . Podnosi on pytanie, co by się stało, gdyby 50 milionów palaczy w kraju zostało zmuszonych do wprowadzenia czarnorynkowej gospodarki za swoją substancję. Krogh jest mądry, aby wskazać, że nie ma jednolitej palenia osobowości, ale wiele form. Sylvan Tompkins przedstawił dowody na to zjawisko pod koniec lat sześćdziesiątych ze swoimi sześcioma kategoriami palaczy.
Styl książki jest wygodną, ale nie popularną nauką. Jest to zarówno literackie, jak i naukowe uzasadnienie. Krogh jest selektywny, a nie wyczerpujący w swoich hipotezach, ale w kontaktach z danymi naukowymi ostrożnie omawia liczne badania. Jest to książka dla lekarzy lub osób świeckich, którzy nie są zaznajomieni z tym, dlaczego ludzie palą. Ekstrapolacje z jego hipotez powinny zainteresować wszystkich praktykujących zaangażowanych w rzucenie palenia.
Czytelnicy nie powinni szukać w tym źródle większych przełomów w technologii interwencyjnej, ponieważ Krogh nie chciał napisać poradnika. Cytuję: To była bardzo duża księga pomysłów na temat palenia, która jest innym sposobem stwierdzenia, że nie ma tu zbyt wiele informacji praktycznych. Rezerwuje mały rozdział na końcu książki, aby uzyskać osobiste opinie na temat rzucenia palenia Jego rady nie kolidują z najnowszym stanem wiedzy.
Podsumowując, palenie to książka, która jest doświadczona, a weterani palaczy obserwatorów znajdą interesujące i spekulatywne czytanie.
Robert C. Benfari, MD
Harvard School of Public Health, Boston, MA 02115

[podobne: czy półpasiec jest zaraźliwy, trening biegowy dla początkujących, nifuroksazyd hasco ]

0 thoughts on “Palenie: Sztuczna pasja”