Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra10/ftp/techmed.net.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Zapalenie pochwy w Afryce – Blog medyczny
Skip to content

Zapalenie pochwy w Afryce

2 lata ago

323 words

Kobiety w środkowym Zairze wprowadzają substancje do pochwy, aby zwiększyć stymulację seksualną dla siebie i swoich partnerów. Substancje te, jak mówią, wysychają i napinają pochwę, dzięki czemu stosunek seksualny staje się przyjemniejszy. Wywiady grupowe dotyczące ostrości u mężczyzn i kobiet potwierdziły powszechne preferencje dotyczące suchej pochwy i ujawniły, że w tym celu wykorzystuje się ponad 30 substancji. Najczęściej były to świeże liście zebrane z lokalnych roślin, podczas gdy inne były grubymi proszkami sprzedawanymi na rynku.
Aby użyć liści, kobiety miażdżą je w dłoni, zwijają w kulę o średnicy 4 cm i wkładają piłkę do pochwy. Po około 12 godzinach usuwają ją, a następnie mogą w dowolnym momencie odbyć stosunek seksualny. Aby użyć proszków, moczą palec, zwijają go w proszek i wkładają do pochwy; proszek pozostaje na swoim miejscu podczas stosunku. Przeprowadziliśmy wywiady z 50 zarejestrowanymi prostytutkami w mieście Kananga; 21 w przeszłości stosowało dopochwowe substancje do suszenia. Z 49 zamężnych kobiet, z którymi przeprowadzono wywiady w klinice ogólnej, 17 zgłosiło stosowanie substancji dopochwowych.
Zwerbowaliśmy osiem kobiet i kazaliśmy im włożyć substancje pochwy, z których byli przyzwyczajeni. Wykonaliśmy seryjne zdjęcia kolposkopowe pochwy i szyjki macicy przed i po włożeniu substancji. Pięć różnych rodzajów liści wywoływało widoczne reakcje zapalne, które trwały od kilku godzin do tygodnia. Podejrzewamy, że uszkodzenie nabłonka wynikające ze stosowania tych substancji może ułatwić przenoszenie HIV i innych organizmów przenoszonych drogą płciową.
Ponieważ tak wiele kobiet używa tych żrących substancji dopochwowych, uważamy, że ich stosowanie zasługuje na badania kliniczne i epidemiologiczne nie tylko w Zairze, ale także w innych częściach Afryki.
Richard C. Brown, MD
Judith E. Brown, Ph.D.
Okako B. Ayowa, Lic.
Institut Medical Chrétien du Kasai, Kananga, Zair
(11)
[przypisy: olx skawina, olx jaslo, nifuroksazyd hasco ]

0 thoughts on “Zapalenie pochwy w Afryce”